موقعيت :
پروستات غده ایست كه در افراد جوان به اندازه تقریبی یک گردو است و درست زير مثانه قرار گرفته است و مجراي ادرار از بين آن عبور مي كند به طوري كه در محلي كه پروستات قرار دارد اطراف مجراي ادرار( پیشابراه)كاملا با اين غده پوشانده شده است . (پیشابراه مجرایی است كه ادرار را از مثانه به طرف خارج از بدن هدایت میكند).

پروستات از قسمت جلو معمولا به پشت استخوان لگن (قسمت استخواني لگن كه در ريشه آلت تناسلي لمس مي شود ) چسبيده است و از پشت روي راست روده قرار دارد.

اندازه :
اندازه تقريبي پروستات در يك فرد جوان( مثلا بيست تا سي ساله ) حدود بيست گرم است . اين اندازه به طور طبيعي در تقريبا همه افراد با افزايش سن بيشتر مي شود بطوري كه در اكثر افراد بالاي چهل سال به درجات مختلف اين بزرگي اتفاق افتاده است .

عملكرد :
وظیفه پروستات تولید مایع منی است (مايعي كه هنگام انزال خارج مي گردد) که سپس نطفه هایی که در بیضه تولید شده به آن اضافه می شود و مجموع آن طی انزال خارج می گردد .

این مایع حاوی مواد غذایی لازم برای زنده ماندن نطفه هاست . رنگ طبیعی آن سفید و گاهی کمی متمایل به زرد است . هر چه تعداد انزال بیشتر باشد معمولا این مایع کم حجم تر و رقیق تر میشود که در حقيقت دلیل آن نبود فرصت کافی برای تولید مايع است.در قسمت دوم در مورد بيماري هاي شايع پروستات توضيح داده خواهد شد .

Post Author: پایگاه اورولوژی (جراحی کلیه،مجاری ادراری و تناسلی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سیستوسکوپی پروستات: بررسی مجرای ادراری برای درمان مشکلات پروستات

سیستوسکوپی به روشی گفته می‌شود که به پزشک اجازه می‌دهد

ورم والتهاب پروستات(پروستاتیت): درمان عفونت پروستاتیت حاد و مزمن

    عفونت پروستات (پروستاتیت) هنگامی رخ می‌دهد که پروستات

افزایش طول آلت تناسلی مردان : راه افزایش رضایت در زندگی زناشویی

سیستم تولید مثل مردان شامل آلت تناسلی، بیضه‌ها، کیسه منی