بزرگ شدن پروستات

با بالا رفتن سن مردان، آنها اغلب دچار پروستات بزرگ شده می‌شوند. هنگامی که پروستات بزرگ می‌شود، با عنوان یک بیماری به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH شناخته می‌شود. پروستات یک غده به اندازه گردو است که اطراف مجرای ادرار را احاطه کرده است که مسئول حمل ادرار از مثانه به خارج از بدن می‌باشد. با بزرگتر و وسیع شدن پروستات، می‌تواند ادرار را بند آورد، که اغلب منجر به مشکلات ادرار می‌شود. فشار اضافی بر روی مجرای ادرار ناشی از پروستات بزرگ شده می‌تواند باعث ایجاد مشکل در ادرار کردن شود. هیپرپلازی خوش خیم پروستات رشد سلول‌ها در داخل غده پروستات است اما سرطان نیست. این نشانه‌ای از سرطان نیز نمی‌باشد و منجر به سرطان نمی‌شود. با این وجود، به طور همزمان ممکن است هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات داشته باشید. در سن ۶۰ سالگی بیش از نیمی از مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.
جراحی لیزر پروستات برای از بین بردن علائم متوسط تا شدید ادراری مورد استفاده قرار می‌گیرد که ناشی از پروستات بزرگ شده است، عارضه با عنوان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می‌شود. با لیزر درمانی، یک لیزر با انرژی بالا برای تخریب و یا حذف بافت پروستات بیش از حد رشد کرده استفاده می‌شود. لیزر درمانی به طور کلی علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات را بلافاصله از بین می‌برد و خطر عوارض جانبی کمتری نسبت به جراحی غیر لیزر دارد.

انواع لیزر درمانی پروستات


روش کاهنده برای تبخیر بافت پروستات مسدود برای افزایش جریان ادرار استفاده می‌شود، در حالی که یک روش اﻧﺪﻳﻜﺎﺳﻴﻮن ادراری برای برش بافت پروستات اضافی استفاده می‌شود. انواع لیزر درمانی عبارتند از:

 • لیزر فتوسلکتیو تبخیری پروستات (PVP): در این روش از لیزر استفاده می‌شود تا بافت اضافی پروستات ذوب شده (تبخیر) و مجرای ادراری بزرگ‌تر گردد.
 • لیزر هولمیوم پروستات (HOLAP): این روش شبیه به روش PVP است، اما نوع لیزر بکار گیری برای آب کردن بافت اضافه متفاوت است.
 • لیزر هولمیوم انوکلیشن پروستات (HoLEP): در این روش از لیزر استفاده می‌شود تا بافت اضافی پروستات که مجرای ادراری را مسدود کرده است، بریده و حذف شود. یک ابزار دیگر که مورسلاتور نامیده می‌شود، به منظور بریدن بافت پروستات به قسمت‌های کوچک‌تر که به راحتی حذف می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  نوع لیزر درمانی که انجام خواهد شد بستگی به تعدادی از عوامل دارد. برخی از این متغیرها اندازه پروستات، سلامت کلی و نوع تجهیزات لیزر موجود برای درمان هستند.

چرا باید جراحی لیزر پروستات را انتخاب کرد؟


لیزر پروستات

ممکن است شما قبلا در مورد فرآیند عمل تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار شنیده باشید، که برای سالها عمل استانداردی برای بزرگی پرستات بوده است. اما اکنون یک جایگزین برای درمان این عارضه بهتر وجود دارد.
جراحی لیزر پروستات برتر توسط لیزر اورولوژی نور سبز، که با عنوان Thulium Laser Prostatectomy نامیده می‌شود، نسبت به عمل جراحی معمول تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار کمتر تهاجمی است. و این حتی نسبت به درمان‌های لیزر دیگر نیز موثرتر است.
این تکنولوژی پیشرفته لیزر به شما یک عمل جراحی ملایم‌تر و ایمن‌تر و همچنین بهبود سریع‌تر ارائه می‌دهد. این باعث آسان شدن تصمیم گیری برای انتخاب جراحی برتر لیزر پروستات از لیزر نور سبز ارولوژی می‌شود.

جراحی پروستات با لیزر چگونه کار می‌کند؟


جراحی پروستات با لیزر به روش مشابه با روش تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار عمل می‌کند. این همان چیزی است که در از بین بردن علائم بزرگی پروستات و باز گرداندن کیفیت زندگی شما موثر است. اما به جای برش قطعات پروستات با حلقه سیمی الکتریکی داغ، لیزر هم برش می‌دهد و هم فورا بخشی از پروستات بزرگ شده را تبخیر می‌کند، و به آرامی کانال ادرار را گشاد می‌کند. در طول لیزر درمانی، پزشک شما اسکوپ را از طریق نوک آلت تناسلی شما به لوله‌ای که ادرار را از مثانه شما منتقل می‌کند (مجرای ادرار) وارد می‌کند. مجرای ادرار توسط پروستات احاطه شده است. یک لیزر از طریق اسکوپ عبور می‌کند. لیزر انرژی‌ای را که به منظور کوچک کردن یا حذف بافت اضافی که مجرای ادرار را مسدود کرده است و مانع از جریان ادرار می‌شود، تحویل می‌دهد. تمام فرم‌های لیزر درمانی برای ایجاد حرارت دقیق و شدید، از نور متمرکز استفاده می‌کنند. لیزر درمانی بافت اضافی پروستات را با استفاده از یک یا دو روش ابلیشن و انوکلیشن یا تخلیه، حذف می‌کند. مزیت اصلی جراحی پروستات با لیزر این است که عروق خونی پروستات بلافاصله پس از بریدن ‘جوش’ می‌خورند. این بدین معناست که خونریزی حداقل در طول جراحی وجود دارد، احتمال خونریزی ثانویه بعد از جراحی نیز کم است، یک مشکل رایج در عمل تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار. علاوه بر این، لیزر پیشرفته که توسط لیزر اورولوژی نور سبز استفاده می‌شود، عملکرد قدرتمندتر، کنترل شده‌تر و حتی نرم و صاف‌تری را نسبت به لیزرهای دیگر ارائه می‌دهد. و پس از جراحی پروستات با لیزر، ممکن است تنها یک کاتتر برای چند ساعت مورد نیاز باشد، در مقایسه با روش تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار که در آن چند روز نیاز به کاتتر است. بنابراین وقتی استاندارد طلایی در عمل جراحی پروستات با لیزر را می‌خواهید، اورولوژی نور سبز را انتخاب کنید.

مزایای لیزر درمانی


لیزر درمانی مزایای بالقوه‌ی زیادی نسبت به دیگر روش‌ها برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات دارد، از جمله عمل تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار (TURP) و پروستاتکتومی باز. این مزایا عبارتند از:

 • خطر خونریزی کمتر. از آنجایی که با جراحی لیزری خطر خونریزی کمتری وجود دارد، این می‌تواند یک گزینه خوب برای مردانی باشد که برای رقیق کردن خونشان دارو مصرف می‌کنند یا کسانی که اختلال خونریزی دارند که به خونشان امکان لخته شدن به طور معمول را نمی‌دهد.
 • نیاز به بودن کوتاه مدت در بیمارستان یا بدون نیاز به ماندن در بیمارستان. جراحی لیزر می‌تواند به صورت سرپایی یا تنها با یک شب ماندن در بیمارستان انجام شود.
  • زمان بهبودی سریع‌تر. بهبودی از جراحی با لیزر عموما زمان کمتری نسبت به بهبودی از عمل تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار یا جراحی باز دارد.
 • نتایج سریع‌تر. بهبودی‌ها در علائم ادراری به دنبال درمان لیزری بلافاصله قابل مشاهده هستند، در حالی که با دارو، می‌تواند چندین هفته یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا بهبودی قابل مشاهده‌ای را ببینید.

خطرات درمان لیزر با پروستات


همانند هر روش پزشکی، برخی از خطرات ذاتی که با لیزر درمانی همراه هستند، وجود دارد. با این حال، عوارض جدی درازمدت با لیزر درمانی کمتر از برخی از روش‌های جراحی معمول است.

خطرات لیزر درمانی عبارتند از:

 • عفونت دستگاه ادراری
 • تنگ شدن مجرای ادراری
 • ارگاسم خشک
 • انزال برگشت دهنده
 • اختلال نعوظ
 • مشکل موقت ادرار کردن
 • احتمال نیاز به درمان دوباره

سوالات متداول در مورد درمان لیزری پروستات


چرا لیزر درمانی به جراحی ترجیح داده می‌شود؟

در مقایسه با جراحی معمول، لیزر درمانی موارد زیر را ارائه می‌دهد:

 • به طور قابل ملاحظه احتمال کمتر برای از دست دادن شدید خون
 • جراحی در همان روز
 • به طور قابل ملاحظه بهبودی سریع‌تر

پس از جراحی پروستات با لیزر این شبیه به چه چیزی خواهد بود؟

هنگامی که کانال پروستات بهبود پیدا کرده است، جریان ادرار شما قوی‌تر خواهد شد، راحت‌تر شروع می‌شود و به خوبی ادرارتان را خالی می‌کنید. عضله اضافی که مثانه شما رشد داده است تا ادرار را پیش از پروستات مسدود فشار دهد، دوباره باریک می‌شود. بعد از چند ماه، مثانه می‌تواند بیشتر کشیده شود و میل قوی به عبور ادرار را اغلب و یا در شب، کم می‌‌کند. اکثر مردان مسن‌تر هنوز هم از خواب بیدار خواهند شد تا به دستشویی بروند.

آیا می‌توان پس از جراحی پروستات با لیزر رابطه جنسی برقرار کرد؟

جراحی لیزر تولیم اثر بسیار کمی بر روی نعوظ دارد، زیرا اعصاب به آلت تناسلی در خارج از پروستات می‌روند، دور از جایی که کانال ایجاد شده است. باز کردن ناحیه گردن مثانه معمولا باعث انزال برگشت دهنده یا وارونه می‌شود. این بی‌ضرر است و مایع منی به سادگی با ادرار بعدی شسته و خارج می‌شود.

آیا پس از فرآیند عمل جراحی پروستات با لیزر باید در بیمارستان بمانید؟

درمان پروستات با لیزر معمولا یک روش سرپایی است. به طور معمول، نیازی به یک شب ماندن در بیمارستان نیست، اما بستگی به شرایط فردی شما خواهد داشت.

چقدر طول می‌کشد تا علائم بهبود یابند؟

اغلب افراد تسکین سریع علائم و بهبودی در جریان ادرار را تجربه می‌کنند. با این حال، سابقه پزشکی، عارضه‌های بهداشتی و سایر عوامل می‌توانند بر درمان و بهبودی تاثیر بگذارند.

چه بیمارانی برای لیزر درمانی متقاضی مناسبی هستند؟

تمام مردان مبتلا به بزرگی پروستات که نیاز به جراحی دارند یا به دارو درمانی پاسخی نمی‌دهند، گزینه مناسبی برای لیزر درمانی با نور سبز هستند. در ابتدا، برای بیشتر مردان مبتلا به بزرگی پروستات سیمپتومتیک داروهای پروستات تجویز می‌شود. اگر علائم پیشرفت کنند، این مردان نیاز به درمان جراحی دارند. علاوه بر این، اگر بیماران عوارض ناشی از بزرگ شدن پروستات مانند عفونت مثانه، سنگ مثانه، ناتوانی در عبور ادرار (احتباس) یا نارسایی کلیه را تجربه کنند، همچنین نیاز به عمل جراحی خواهند داشت. لیزر درمانی به ویژه برای بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می‌کنند یا بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین استفاده می‌کنند، سودمند است.

در طول جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

برای این روش بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی به شما داده می‌شود. عمل جراحی معمولا ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد؛ هرچه غده پروستات بزرگتر باشد، عملیات طولانی‌تر است. سپس یک سيستوسکوپ سفت و محکم از مجرای ادرار به سمت محل پروستات عبور می‌کند. فیبر لیزر معروف است و پروستات مرتبا تبخیر می‌شود تا انسداد حذف شود. در انتهای فرآیند عمل، یک کاتتر موقت ممکن است برای تخلیه مثانه قرار داده شود.

چگونه می‌توانم بدانم که آیا بعد از عمل باید به طور فوری به دنبال مراقبت پزشکی باشم؟

 • در صورتی که مقدار زیادی از خون (یک قاشق یا بیشتر) و یا لخته‌های سنگین را در ادرار مشاهده کنید.
 •  در صورت دیدن خون به رنگ قرمز روشن.
 • در صورتی که احساس تبداری (درجه حرارت> 38 درجه سانتیگراد) و لرز دارید.
 • اگر یک کاتتر دارید و مسدود شده است (ادرار در کیسه تخلیه نمی‌شود و یا در اطراف کاتتر نشت می‌کند).

Post Author: پایگاه اورولوژی (جراحی کلیه،مجاری ادراری و تناسلی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سیستوسکوپی پروستات: بررسی مجرای ادراری برای درمان مشکلات پروستات

سیستوسکوپی به روشی گفته می‌شود که به پزشک اجازه می‌دهد

ورم والتهاب پروستات(پروستاتیت): درمان عفونت پروستاتیت حاد و مزمن

    عفونت پروستات (پروستاتیت) هنگامی رخ می‌دهد که پروستات

افزایش طول آلت تناسلی مردان : راه افزایش رضایت در زندگی زناشویی

سیستم تولید مثل مردان شامل آلت تناسلی، بیضه‌ها، کیسه منی